Neinvazivne slikovne preiskave v kardiologiji so v zadnjem desetletju doživele neverjeten razvoj. Še vedno je ehokardiografija temeljna preiskava, vendar imamo danes na razpolago še druge neinvazivne slikovne preiskave in sicer računalniško tomografijo (CT), magnetno resonanco (MR) in scintigrafijo srca, ki lahko dopolnjujejo našo klinično presojo pri obravnavi bolnikov.
Po vzoru Evropskega združenja za slikovne preiskave srca in žil (European Association of Cardiovascular Imaging – EACVI) se je leta 2013 Delovna skupina za ehokardiografijo preimenovala v Delovno skupino za slikovne preiskave v kardiologiji.
Transtorakalna ehokardiografija postaja vse bolj kompleksna. Razvoj tehnologije ultrazvočnih aparatov omogoča nove načine prikaza, kot so tkivni dopler, tridimenzionalna ehokardiografija in deformacija (strain). Dodatne informacije omogočajo kontrastna, stresna in transezofagealna ehokardiografija. Preiskava se uporablja v različnih okoljih: ob bolniški postelji, v intenzivnih enotah, na urgencah, v operacijskih dvoranah, v kateterskih laboratorijih. Naloga Delovne skupine je, da skrbi za učenje ehokardiografije in za visoko kakovost preiskav v slovenskem prostoru. V ta namen že desetletje organizira šolo transtorakalne ehokardiografije.
Delovna skupina za slikovne preiskave pokriva tudi področje CT, MR srca in žil ter scintigrafij srca. Specialisti, ki obravnavajo bolezni srca in žil, potrebujejo osnovno znanje o tehničnih značilnostih in znanje o klinični uporabi različnih neinvazivnih preiskav srca. Samostojno odčitavanje preiskav pa lahko izvajajo le tisti, ki pridobijo višjo stopnjo znanja iz teh področij. Cilj Delovne skupine je, da zagotavlja učenje tudi iz področij CT, MR in nuklearne medicine.
Mladi zdravniki (mlajši od 40 let ali specializanti) imajo v Delovni skupini za slikovne preiskave posebno vlogo. Vključeni so v organizacijo šole ehokardiografije s predavanji in kot demonstratorji pri praktičnih vajah. Sodelujejo pri pripravi priročnika Ehokardiografija v številkah. Imajo svojega predstavnika v evropskem združenju HIT (EACVI Heart Imagers of Tomorrow). Članstvo v tem združenju prinaša posebne ugodnosti in dodatne možnosti učenja slikovnih preiskav v kardiologiji in vaskularni medicini.